Malazgirtin Üç Atlısı

Romanın Konusu: Malazgirt Savaşı’ndaki üç atlının başından geçen olaylar

 

Romanın Ana fikri : Azim sevgi ve dostluk... Bu üç ilke bir araya gelirse başaramayacağı şey yoktur.

 

Romanın Yazarı: Ahmet Yılmaz BOYUNAĞA

 

Romanın Özeti:

 Aksungur babasını çok seven bir çocuktu.Fakat bir savaşa gidince babasını kaybeden bir çocuktur.Kargı,gürz ve kılıcı çok iyi kullanır.Babası ölünce dedesi,kardeşi ve annesiyle yaşar.Babası Osmanlının eski akıncı beylerindendir.

 Aksungur bir gün evlerine gelen akıncı beylerinden Emir Afşin’le görüşür.Emir Afşin Aksunguru bir testten geçirdikten sonra onu ordusuna katar. Aksungur at bakıcıları olan Altarla birlikte orduya katılır. Burada Halit Ağa ile karşılaşır, tanışır, bir çok maceraya atılırlar.

  Aksungur genç bir adam olur ve o zamanki imparator Alp Aslan ile dostturlar

   Halit Ağa ve Aksungur Rum topraklarında bir meyhanede sohbet ederken bir kız ile bir erkek telaşla girerler.Onların evlenmek için kaçtıkları anlaşılınca peşlerindeki adamlar gelir. Aksungur bu adamları bir güzel benzetir.

  Bir seferinde ise görevleri  bazı kitapları Antalya’ya götürmektir Emir Afşin özellikle Aksungur ve Halit ağayı seçmiştir.kitapları götürürken bir yerde gece yatma hazırlıklarını yaparlarken bir çığlık duyarlar. Bu bir kız çığlığıdır.Aksungur ve diğerleri hemen o yöne yönelirler. Bir kız prensesi uğruların kaçırdığını söyler.Altar ve Halit Ağa o kızla ilgilenir Aksungur ise prensesi kurtaracaktır.Ormanda ilerlerken bir kız çığlığı daha duyar Aksungur ve o yöne yönelir.Uğrular bir kızı at a bağlamışlardır. Aksungur onları halleder ve kızı kurtarır ve prensese âşık olur.Prenses de Aksungura karşı boş değildir.Fakat prenses hem Rum hem de Hıristiyan’dır.Fakat bir rüya görür ve Müslüman olur.Aksungur geleceğini söyler ve görevine döner.

  Bu arada prensesi İstanbul’a götürürlerken prensesin babasının adamları bizimkileri uğru zannederler.Bizans’ta tanınmış silahşorlardan olan Apostol da buların arasındadır.Prensesin onları ikna etmesiyle kavga çıkmaz fakat Apostol ve Aksungur birbirlerine meydan okurlar.Çok zor bir kavganın ardından Aksungur yener ve Apostol da onlara katılır.Apostol’un at bakıcısı İlteber de ...

   Aksungur, Apostol,Halit Ağa ,Altar ve İlteber kitapları bırakırlar .Kitapları alan Ebu Hasan’dır.Aksungur’a kötü bir mektup gelir kardeşi Hacca giderken eşkıyalara yakalanmış ve Aksungurdan yardım ister.Mektubu getiren de Ebu Hasandır.Bunu nerden aldığını gösterir ertesi gün.

   Fakat kötü bir sürprizle karşılaşır Hasan Sabbah onu yakalamış ve Aksungur Alp Aslanı öldürürse kardeşi Çiçek’i serbest bırakacağını söyler..Aksungur reddeder.

   Ertesi günlerde arkadaşlarıyla  Çiçek’i çok zor kurtarırlar.Kaçarlarken Hasan Sabbah’ın onlarca adamları onları yakalar.Aksungur ;Halit Ağa ve İlteberi Çiçekle beraber memleketlerine yollar Aksungur Altar ve Apostol’un da  gitmesini ister fakat arkadaşlık Aksunguru tek bırakmalarının önüne geçer .

  Kanlı savaş sonrasında Aksungur ve ekibi yakalanır fakat diğer arkadaşları kaçmıştır.Hasan Sabbah onları ayrı ayrı hücrelere hapseder ve Altar’ın öldüğünü söyler ve Aksungura eziyetler eder.Aksungur işkenceler ile fiziksel Altar’ın ölümü ile duygusal bir çöküntü yaşar.

  Aksungur hapis süresinde Mısır prenseslerinden Prense Süreyya ile tanışır ve Süreyya Atların bir oyunla Hasan Sabbah’a  ölü numarası yapıp Süreyya’nın yanına geldiğini söyler,

    Aksungur çok mutlu olur.Süreyya Aksungura âşık olur .

    Bir gün Süreyya’nın adamları Aksungur ve Apostol’u kurtarır. Kaçarlarken gemi batar Aksungur çok feci yaralanır.Bir yaşlı adam sayesinde iyileşip memleketine döner bu arada altı ay geçtiği için arkadaşlarının öldüğünü sanır fakat arkadaşlarıyla karşılaşınca sevinçten duramaz hale gelir.Bir sevinçte Apostol’un Müslüman olduğunu ve adının Abdullah olduğunu anlar.

   O sıralarda Malazgirt Savaşı olacaktır.Bizimkiler savaşa gider Emir Afşin ve Halit Ağa ile karşılaşır.Savaştan başarılı çıkarlar.

  Rum kralı prensesi esir almıştır ve onu kimseyle görüştürmemektedir.  Abdullah’ın bir arkadaşı sayesinde bu imparator yenilir ve Aksungurla prenses evlenir...

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !